top of page

ABOUT US

Yakka - australské slovo, pocházející z řeči australských aboriginalcu a znamenající tvrdou, náročnou práci.. především tu fyzickou - je jméno folkrockové kapely domovsky z Ústí nad Labem, Mostu a Sydney.

 

Členové:

Petra Holasová - zpěv

Jaroslav Holas - kytara

Karel Kimla - kytara, zpěv

Jan Macho - perkuse, zpěv

Jaroslav Pohunek, basová kytara, zpěv

Iva Kutová - akordeon

Historie kapely
V roce 1983 se sešli 3 studenti PF v Ústí nad Labem - Petra (nyní Holasová), Jaroslav Holas a Karel Kimla. Vznikla folková skupina Muškát (podle tehdy oblíbeného ovocného vína).  Jejich láskou a inspirací se stala hudba Nerezu a Marsyasu.
O rok později se k nim přidal jako baskytarista výborný muzikant Ladislav Saska působící v jazzrockovém Combu L a později v rockové Aku-Aku. Jejich autorské písně, na kterých se textařsky podílel i Jan Macho, měly velmi dobý ohlas i na krajských kolech Porty. Během několikaleté existence se soubor zúčastnil mnoha přehlídek a festivalů (např. Strážského kolovratu, Ronovských not aj.)
Po odchodu Karla Kimly - do emigrace a Ladislava Sasky k Aku-Aku, se v kapele vystřídalo několik ústeckých muzikantů - Zdeněk Uherčík (baskytara), Míla Uherčíková (housle), František Papík (kytara, zpěv), Milan Martínek (percuse, zpěv). Soubor ale již nikdy nedosáhl původní kompaktnosti v tvorbě a projevu a v roce 1989 ukončil činnost.
Minulo dlouhých 25 let. Jiskřičku vzpomínky na Muškát rozdmýchala až návštěva Karla Kimly žijícího mnoho let v australském Sydney a jeho kamaráda z mládí Jana Macha na chalupě manželů Holasových v Malé Skále na podzim roku 2014. Znovuzrozený Muškát, zprvu ve složení manželé Holasovi a jejich syn Adam (baskytara), tehdy již zkušený člen několika ústeckých sdružení, zahrál na jaře a na podzim 2015 několikrát pro své přátele pamětníky několik písní od "starých" Marsyas a Nerez. Pozitivní ohlas je povzbudil k další práci a v březnu 2016 se Muškát rozrostl o Jana Macha, tentokrát jako percusistu. Soubor v neustálém kontaktu s Karlem v Sydney se připravoval na své první společné vystoupení (i s Karlem) na svatbě kamarádky Jarky koncem června, následované o den později maloskalskou Vechtrovnou. Debaty o koncepci kapely vyústily v září ve změnu názvu - zvítězilo slovo Yakka, prý něco australského, nikomu nic nepřipomínající. Na podzim vystřídal Adama Holase na postu baskytaristy mostecký Jaroslav Pohunek, kdysi spoluhráč Honzy a během roku 2017 se soubor rozrostl z příležitostně hostující Ivy Kutové na akordeon na stálou spoluhráčku.
V současné době kapela připravuje  nový autorský repertoár z pera Karla Kimly a Jaroslava Holase.
bottom of page